Fiber Lazer Kesim Makinasında Hava Kompresörünün Bakımı

Hava kompresörü, gazları sıkıştırmak için kullanılan bir cihazdır. Bir ana taşıyıcının (genellikle bir motorun) mekanik enerjisini gaz basıncı enerjisine ve basınçlı hava için bir basınç jeneratörüne dönüştürmek için kullanılan bir cihazdır. Hava kompresörü fiber lazer kesim makinesi sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Endüstriyel hava kompresöründe düzenli bakım gerektiren çok sayıda (hareketli) parça bulunur. Makinelerinizin uzun ömürlü olması için hava kompresörü bakımı yapılmalıdır. Ana bileşenlerinin bakımı aşağıdadır.

  1. Hava filtresi: Genel olarak hava filtresi yüzeyindeki toz ve kirlerini temizlemek için her 500 saatte bir değiştirilmesi gerekir. Kontrol etmek için ise her 2000 saatte bir muayene veya değiştirme döngüsü izlenir.
  2. Giriş valfi contası: Lazer kesim makinesinin hava kompresöründe her 4000 saatlik çalışmada sızdırmazlık halkasının durumunu kontrol etmek gerekir, ihtiyaç duyulması halinde değiştirilir.
  3. Kompresör yağlama yağı: Yağlama yağını her 4000 saatte bir değiştirin.
  4. Yağ filtresi: Her 2000 saatte bir değiştirin.
  5. Yağ buharı ayırıcı: Her 4000 saatte bir değiştirmeniz gerekiyor.
  6. Basınç valfi: Her 4000 saatte bir temizleyin ve açık basıncın normal olup olmadığını kontrol edin.
  7. Tahliye valfi: Her 4000 saatte bir hassasiyeti kontrol edin.
  8. Yakıt çıkış valfi: Her 2000 saatte bir su ve kiri boşaltın.
  9. Tahrik kayışı: Sızdırmazlığı her 2000 saatte bir ayarlayın, her 4000 saatte bir aşınma durumunu kontrol edin ve aşınma durumuna göre değişiklik yapılıp yapılmayacağına karar verin.
  10. Motor bakımı: Motor kullanım talimatlarına göre bakım yapın.

Bu görevlerden herhangi birinin düzenli olarak yapılmaması, makine arızasına neden olabilir. Bu da önlenebilecek bakım tutarlarının çok ağır olmasına yol açabilir. Dahası, tüm üretim hattınız geçici olarak durabilir. Bu da endüstriyel ve ticari hizmetlerinizi tehlikeye atacaktır.

Not: Yukarıda belirtilmiş olan bakım talimatları genel biligi amaçlı olup bakım gereksinim ve saatleri farklı üreticiler için değişiklik gösterebilir.