Lazer Kesimde Oluşan Kusurlar ve Giderme Yöntemleri

Çapaklar, metal işlerken lazer kullanıcılarının karşılaştığı en yaygın iş parçası hatalarıdır. Çapaklar iş parçasının doğruluğunu ciddi şekilde etkileyebilir ve hatta tamamen ortadan kaldırılabilir. Artık üretim maliyetinizi artırabilecek profesyonel çapak alma makineleri mevcuttur. Kesimlerinizi nasıl daha kaliteli hale getirebiliriz? Veya çapak nasıl giderilir?

Lazer Kesimde Metaldeki Çapakların Başlıca Nedenleri

İki nedenden dolayı çapak oluşumu,

 1. Yardımcı gazın kesilmesi: Kesim işlemi sırasında oluşan cüruf, ısı nedeniyle metal yüzey üzerinde yeniden emilir. Cüruf soğuduğunda bir çapak oluşur.
 2. Yanlış parametre ayarları: Ekipman kapasitesi, parametre ayarları vb. kesme etkisini de etkiler.

Metal malzeme aynı zamanda çapak oluşumunu da etkiler. Çapak olasılığını en aza indirmek için tecrübesini kullanabilecek deneyimli bir makinist seçmek de çok önemlidir.

 

Lazerle Kesilmiş Metal Parçalarda Çapak Olasılığının Azaltılması

 • Yardımcı gazların kullanımı

Yüksek saflıkta bir gaz kullanın. Azot tavsiye edilir. Azot alev geciktiricidir ve oksitlenmez, hava desteği açıldığında daha düzgün bir kesim sağlar. Aynı zamanda azot, kesilen yüzeyi daha parlak hale getirmek için diğer gazlar veya metallerle neredeyse hiç reaksiyona girmez.

 • Doğru parametrelerin ayarlanması

Mükemmel metal parçalarının sürekli olarak kesilmesi için profesyonel bir operatöre makine parametrelerini ayarlayın. Bunu hız, güç vb. ayarlardan yapabilirsiniz. Ancak makine bir işlemden sonra yıpranacak veya performansını kaybedecek, tekrar test etmenizi ve kesim parametrelerini değiştirmenizi gerektirecektir.

 • Odaklama merceğini kontrol edin

Kesimi daha doğru yapmak için odağın doğru konumda olduğundan emin olun.

 • Makinenin çalışması

Makinenin hatasız olduğundan ve düzenli ve verimli çalışabildiğinden emin olun.

 

Lazerle Kesilmiş Metal Parçalardaki Çapakların Giderilmesinin Önemi

Çapak taşıyan parçaları doğrudan kullanın veya atmayı tercih edin, her iki yaklaşımın da pek bir anlamı yoktur. Lazer kesimli metal parçalardaki çapakların giderilmesinin en büyük avantajı üretim maliyetlerinden tasarruf sağlamasıdır. Çapakları gidermenin birçok yolu vardır ve bunlardan bazıları çok fazla zamanınızı almaz. Aksine çapak alma, metal parçalarınızın kalitesini artırabilir ve makinenizi daha rekabetçi hale getirebilir.

 

Lazer Kesim Metaldeki Çapak Nasıl Giderilir

Pek çok hassas parça, metal parçanın yüzeyinde yüksek seviyede yüzey işlemi gerektirir. Çapak alma çok kritik bir adımdır. Parçalarda çapak alma için pek çok benzersiz süreç mevcuttur. Aşağıda çapak alma yöntemlerinden bazılarını özetleyeceğiz.

 • Manuel çapak alma

Operatör için kalın eldivenlere, zımpara kağıdına veya bir dosyaya ihtiyacınız olacak ve ardından zımparalayarak çapakları gidereceksiniz. Bu yöntem, basit tasarımlara sahip küçük metal parça partileri için uygundur. Dezavantajı ise bu yöntemin zaman alıcı olması ve metal parçanın hassasiyetinin control edilmesinin gerekmesidir.

 • Mekanik kaldırma

Metal çapaklar mekanik aletler kullanılarak cilalanabilir ve taşlanabilir. Her yöntemin dezavantajları olmasına rağmen mekanik çapak alma daha verimlidir. Örneğin, “taşlama” yalnızca metal parçaların yüzeyindeki çapakları gidermek için uygundur, “delik” metal deliklerdeki çapakları gidermek için uygundur ve aşındırıcı bantları yalnızca belirli alanlarda kullanabilir.

 • Yuvarlanma ve damgalama

Bu işlem, uzman bir son işlem makinesi satın almanızı gerektirir. Makine, metal parçalara takla atmak ve sürtünmek için su veya başka bir ortam kullanır. Bu yöntem, birçok özdeş parçanın tek parça halinde işlenmesi için uygundur. Kaldırma hızının yavaş olması ve üretim tamamlandıktan sonra daha fazla cilalama veya boyama gerektirebilmesi gibi bir dezavantaja sahiptir.

 • Elektrokimyasal giderme

Çapak içeren metal parça elektrolitik bir çözeltiye yerleştirilir ve çapak yavaşça çözülecek şekilde voltaj ve akım kontrol edilir.

 • Yüksek sıcaklık giderimi

Bu yöntem, ulaşılması zor alanları metal parçalardan kolayca çıkarmak için gazlı yakıtlar kullanır. Küçük çapakların giderilmesi için yüksek sıcaklıklar uygundur.

 • Kriyojenik uzaklaştırma

Donmuş kısım çapakların kırılmasına neden olur ve makine daha sonra çapakları giderir.

 • Fırçalama

Esas itibarıyla manüel çapak alma ile aynı prensiptir; burada çapakların giderilmesi için alet metal yüzeye sürtülür.