Denizhan EKER

LOTHBROG – Satış Direktörü

Satış, iki veya daha fazla taraf arasında maddi veya maddi olmayan malların, hizmetlerin veya diğer varlıkların para karşılığında değişimini içeren bir işlemdir.

Bir şirket için satışın önemini anlatacak olursak, satış olmadan bir işiniz olmaz; pahalı bir hobiniz olur. Yani ikinci seçenekten ziyade ilkini seviyorsanız, satış isteğe bağlı değil, zorunludur.

Satış süreci şu adımlardan oluşur: Arama, hazırlık, yaklaşma, sunum, satışı kapatma ve takip.

İyi bir satış temsilcisinin sahip olduğu bazı beceri ve nitelikler şunlardır:

İstek: Bir satış temsilcisi olarak, sadece ulaşmanız gereken hedefe odaklanmaktan ziyade bunun ötesini düşünmeniz gerekiyor. Daha fazlasını elde etmek için mümkün olduğunca çok sayıda potansiyel müşteri oluşturmaya çalışın.

Ağ Kurma: Bir satış temsilcisi kendi topluluğunda veya farklı iş ilişkilerinde iyi ilişkiler kurmalıdır. Bu, yeni insanlarla bağlantı kurmanıza ve gelecekteki büyümeniz için daha fazla erişime sahip olmanıza olanak sağlar.

Güven: Güven önemli bir beceridir. Sattıkları ürün ve hizmetler hakkında güvenle konuşabilmelidirler. Ayrıca müşterilerin sorularına da olumlu bir yaklaşımla cevap vermeleri gerekiyor.

İletişim Becerisi: İletişim becerileri her alanda önemlidir. Herhangi bir ürün veya hizmet satıyorsanız iletişim becerilerinizin iyi olması, argodan ve anlaşılması zor kavramlardan uzak durmanız gerekir.

Sabır: Çoğu zaman bir anlaşmayı başarılı bir şekilde sonuçlandırmak çok uzun zaman alır. Bu yüzden sabırlı olmanız ve anlaşmayı kapatmak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerekir.

Empati: Empati göstermek, müşteri ile satıcı arasındaki ilişkinin kurulmasına yardımcı olur. Satıcı ve müşteri arasında karşılıklı güven ortamının oluşmasına olanak sağlar. Empati müşterinin ne istediğini belirlemeye yardımcı olur.

Satışı nasıl tanımlarsanız tanımlayın, satış danışmanları zamanlarının önemli bir kısmını yeni ilişkiler kurmaya ve anlaşmaları tamamlamaya harcarlar. Ekonominin durumu ne olursa olsun, farklı satış türlerini ve anlaşmaları tamamlarken nasıl en etkili olabileceğinizin farkına varabilmek, başarıya ulaşmanın mükemmel bir yolu olacaktır.