Erhan ÇIRAKOĞLU

LOTHBROG – Servis Müdürü

Fiber lazer teknolojisi günümüzde kullanımı hız kesmeden devam eden bir teknoloji ürünü olarak, küçük veya büyük ölçekli işletme fark etmeksizin, her türlü metal işleme sektöründe yerini almaktadır.

Tercih edilen Fiber lazer kesim makinesi ne kadar önemli ise kurulum ve sonrasında verilecek servis hizmeti de bir o kadar önemlidir.

Satış ve sonrasındaki servis süreci ortak şekilde ilerlemelidir, müşteri memnuniyetini hedefleyen bir yapıda servis alt yapısı ve hizmeti satışı tamamlayıcı nitelikte olur.

Burada en temel nokta müşteri odaklı bir yaklaşımdır. Sunulan servis hizmetleri ne kadar hızlı ve çözüm odaklı olursa, yaşanabilecek sorunlarda mağduriyet en aza indirgenmiş olur ki bu da üretimin başlangıcı niteliğindeki lazer kesim makinesinin durmamasına ve buna bağlı olarak satışı yapan ve servis veren firmanın güvenirliğini pekiştirmiş olur.

Servis hizmetlerinde başarıya giden yolda emin adımlarla ilerlemek için, öncelikle doğru vizyona sahip bir işletme, sonrasında işinde deneyimli, öğrenmeye her zaman açık, yaptığı işe sadık ekip arkadaşları ile kaliteli bir servis hizmeti vermek ancak mümkün olabilir.

Servis bölümü kendi içerisinde birbirine bağlı ve koordineli olarak çalışan belli başlı birimlerden oluşmalıdır. Bunlar:

Servis Operasyon, Planlama, Satış Sonrası Hizmetler ile Yedek Parça Satışı olarak sıralanabilir. Bu birimler arasındaki koordinasyon ve iş birliği bir bütün olarak görülmelidir.

Bu vizyon ve bakış açısına sahip servis biriminin sahadaki başlıca görevlerini sıralamak gerekirse:

Mekanik kurulum, devreye alma, eğitim, uzaktan veya fiziki olarak verilen teknik destekleridir.

Öncesi ve sonrası ile doğru verilmiş bir hizmet, gelişime açık ve büyüme odaklı firmaları her zaman başarıya taşıyacaktır.