Kesme makinesi, malzeme işleme için yaygın ve çok önemli bir araçtır. Yaygın metal kesme makineleri arasında su jeti kesim makineleri, plazma kesme makineleri, zımba presleri, CNC yönlendiriciler vb. yer alır. Farklı çalışma prensiplerine ve işleme yöntemlerine sahiptirler ve farklı malzemelerin işlenmesinde kullanılırlar. Son yıllarda, lazer teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, giderek daha fazla müşteri kesim için lazer kesim makinelerini kullanmayı tercih ediyor ve lazer kesim makineleri, diğer kesme makinelerinin geçmiş pazar payının bir kısmını işgal ediyor. Peki lazer kesim makinelerini şiddetli pazar rekabetinde öne çıkaran şey nedir? Bugün piyasada yaygın olarak kullanılan kesme makinelerinin özelliklerini karşılaştırarak kesim makinelerinde lazer kesimin avantajlarını ve dezavantajlarını analiz edelim.

Avantaj 1: Yüksek Hassasiyet

Lazer kesim, malzeme yüzeyini taramak için yüksek güçlü yoğunluklu bir lazer ışını kullanır, malzemeyi çok kısa bir sürede binlerce ila onbinlerce santigrat dereceye kadar ısıtır, malzemeyi eritir veya buharlaştırır ve ardından eritmek için yüksek basınçlı gaz kullanır. Malzemeyi buharlaştırır. Malzemeyi kesme amacına ulaşmak için kimyasal madde kesme dikişinden uzaklaştırılır. Lazer kesimde geleneksel mekanik bıçak yerine görünmez bir ışın kullanılır. Lazer kafasının mekanik kısmının iş ile teması yoktur ve çalışma sırasında çalışma yüzeyinde çiziklere neden olmaz. Ayrıca ışığın çapının küçük olması nedeniyle malzemelerle temas yüzeyi daha küçük olduğundan kesme doğruluğu daha yüksektir. Plazma kesme makinesinin çalışma prensibi, iş parçasının kesiğindeki metali kısmen eritmek için yüksek sıcaklıktaki plazma arkının ısısını kullanmak ve bir kesi oluşturmak üzere erimiş metali çıkarmak için yüksek hızlı plazmanın momentumunu kullanmaktır. Kesme yarığı daha büyük olduğundan doğruluğu lazer kesim makinelerine göre daha küçüktür. Su jeti kesim makinesi, suyu basınçlandırmak, küçük bir ağızlıktan püskürtmek ve basınç enerjisini kinetik enerjiye dönüştürmek için bir süper şarj cihazı kullanır. Kesme ve şekillendirme amacına ulaşmak için iş parçasını etkilemek ve yok etmek için bu yüksek hızlı jetin kinetik enerjisini kullanır. Su sütununun çapı, lazer ışınının çapından daha büyüktür, bu da su kesme makinesinin büyük bir kesme yarığına sahip olmasına neden olur, dolayısıyla kesme doğruluğu, lazer kesme makinesininkinden daha küçük ve yavaştır.

Avantaj 2: Hızlı Kesme Hızı

Lazer kaynağının son derece yüksek enerjisi sayesinde, lazer kesim makinesi metali çok kısa sürede kesmek için büyük miktarda enerji açığa çıkarabilir, bu da kesme hızını güçlendirir. Özellikle ince sacların kesilmesinde lazer kesim makinaları su jeti ve plazma kesme makinaları gibi diğer makinalara göre daha hızlı kesim yapabilmektedir.

 

Avantaj3: Daha Az Atık Ve Düşük Bakım Maliyetleri

Su jeti ve plazma kesim ile karşılaştırıldığında lazer kesim, kesim için lazer kaynağı dışında başka bir ortamın kullanılmasını gerektirmez. Bu, lazer kesim makinesinin kullanım maliyetini büyük ölçüde azaltır. Kullanıcıların çeşitli ortamların parametrelerini sık sık değiştirmesine ve ayarlamasına gerek kalmaz, bu da çalışma süresinden büyük oranda tasarruf sağlar.

 

Avantaj 4: Yüksek Esneklik

Lazer kesim makineleri yalnızca düz levhalar üzerindeki çeşitli grafikleri işlemek için kullanılamaz, aynı zamanda yuvarlak borular, kare borular, dikdörtgen borular, oval borular, altıgen borular, C-gibi çeşitli özel şekilli borular da dahil olmak üzere boruları kesmek için de kullanılabilir. şekilli çelik, köşebent çeliği ve H çeliği. Ayrıca 3 boyutlu malzemeleri kesmek için de kullanılabilir

 

Avantaj 5: Toplu İşleme

Hızlı kesme hızı, yüksek doğruluk ve bilgisayar sistemi üzerinden çalışabilme yeteneği nedeniyle, toplu işlemlerde sıklıkla lazer kesim makineleri kullanılır. Ayrıca, işleme verimliliğini artırmak amacıyla lazer kesim makinesi üreticileri, değiştirme platformları, yuvarlanma cihazları, otomatik yükleme platformları vb. gibi bir dizi aksesuar geliştirmiştir. Bu ekipmanlar, toplu malzeme değişimi için gereken zamandan ve emekten tasarruf sağlayabilir. Bu cihazlar aynı zamanda diğer işleme yöntemleriyle elde edilemeyen üretimdeki işçilik maliyetlerini de büyük ölçüde azaltır.

Yukarıdaki resim, üretim verimliliğini büyük ölçüde artıran ve işçilik maliyetlerinden tasarruf sağlayan, GWEIKE tarafından geliştirilen, değiştirme platformlu otomatik yükleme ve boşaltma plaka kesme makinesini ve sarma cihazlı MB serisi plaka kesme makinesini göstermektedir.

 

Avantaj 6: Daha Az Malzeme Kısıtlaması

Lazer kesim makineleri fiber lazer kesim makineleri ve CO2 lazer kesim makineleri olarak ikiye ayrılabilir. Fiber lazer kesim makineleri metal malzemeleri kesmek için kullanılabileceği gibi CO2 lazer kesim makineleri de genellikle metal ve metal olmayan malzemeleri kesmek için kullanılır. Plazma kesiciler ise yalnızca metal kesmek için kullanılabilir. Malzemeleri suyla temas ettirmek için su jeti makinesine ihtiyaç vardır. Uzun süre su ile temas edemeyen bazı malzemelerin işlenmesi zordur.

Avantaj 7: Pürüzsüz Kesme Yüzeyi Ve Başka İşlem Gerektirmez

Lazer kesim makineleri tarafından işlenen malzemeler pürüzsüz kesme yüzeylerine sahiptir ve ikincil işleme gerek kalmadan doğrudan kullanılabilir, bu da daha fazla işçilik maliyetinden ve iş parçasını tamamlamak için gereken süreden tasarruf sağlar. Plazma kesme makinesi tarafından kesilen malzemenin yüzeyinde ikincil işlem gerektiren cüruf bulunur. Aşağıdaki resim, aynı aksesuarın bir plazma kesme makinesi ve bir lazer kesme makinesi tarafından işlenen bitmiş ürününün resmidir.

 

Avantaj 8: Daha Az Kirlilik Ve Daha Az Gürültü

Su jeti ve plazma kesme makineleriyle karşılaştırıldığında, lazer kesim makineleri parçaları işlerken daha az ses çıkarır ve daha az egzoz gazı yayar. Çevreyi kirletecek atık su üretilmeyecek ve atık suyun nasıl arıtılacağı veya atık suyun arıtılma maliyetinin nasıl artırılacağı konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Lazer kesim makinelerinin birçok avantajı olmasına rağmen diğer kesim makinelerinin yerini alamayacak bazı yönleri de vardır. Lazer kesim makinelerinin dezavantajlarından bahsedelim.

 

Dezavantaj 1: Peşin Maliyetler

Lazer kesim makinelerinin kesim verimliliği ve kullanım maliyeti su jeti ve plazma kesim makinelerine göre daha düşük olmasına rağmen lazer kesim makinesi satın alma maliyeti, su jeti ve plazma kesme makinesi satın almaya göre çok daha yüksektir. Bazı düşük maliyetli girişimciler için kesme makinesi satın almak zor olabilir.

Dezavantaj 2: Sınırlı Kesme Kalınlığı

Lazer kesim makinesinin lazer gücü sınırlı olduğundan lazer kesimin kesim kalınlığı da sınırlıdır. Bazı kalın levhaların kesilmesinde su jeti ve plazma kesmenin avantajları vardır.

Dezavantaj 3: Yüksek Derecede Yansıtıcı Malzemeleri Kesmek Zordur

Lazerlerin özellikleri nedeniyle lazer kesim makinelerinin alüminyum, altın ve bakır gibi yansıtıcılığı yüksek malzemeleri kesmesi zordur. Kesim için özel lazer kaynaklarına ve kesme kafalarına ihtiyaç vardır. Bu tür lazer kaynağı ve kesme kafaları nispeten pahalıdır ve kesme hızı nispeten yavaştır. Su jeti kesim makinesi, yüksek oranda yansıtıcı malzemelerle reaksiyona girmeyen ve büyük miktarlarda kesim için kullanılabilen fiziksel bir kesme makinesidir.